Wrzosowe ruiny
Home

     Bardzo ciekawa pętla podczas której możemy poznać, oprócz bardzo popularnych ruin zamku "Tenczyn" w Rudnie, także kilka innych, mniej znanych podkrakowskich atrakcji. Proponowany przebieg trasy zostawia je na deser, serwując na rozgrzewkę parę przeplatanych zjazdami wspinaczek, które poprzez jar Zimnego Dołu prowadzą na wybijający się z nadwiślańskich równin podłuzny pagór Kajasówki. Duża cześć trasy wycieczki prowadzi relaksującymi, zamkniętymi dla samochodów, asfaltowymi leśnymi dróżkami. Nie zabraknie jednak również cięższych podjazdów.

     Trudności techniczne są stosunkowo niewielkie, ale z uwagi na sporą liczbę podjazdów przyda się odrobina kondycji. Zarezerwujcie sobie czas na zwiedzanie zamku i nie zapomnijcie o aparacie fotograficzym! [ogólna charakterystyka wycieczki w przewodniku Szymon "Zbooy" Madej "NWNRG Okolice Krakowa", PPWK, Adwenture AW (?1998)]

     Zaproponowana trasa jest bardzo ciekawa, choć faktycznie osoby bez kondycji nie powinny się na nią wybierać, bo wysiłek, który trzeba włożyć w jej pokonanie, może odebrać radość czerpaną z widoków i atrakcji. Niestety, takie jest prawo, że czas płynie i niektóre wiadomości z przewodnika stały się nieaktualne. Nie ma już zielonego szkaku z Czułowa do Kajasówki - w to miejsce powstał szlak czerwony. Szlak czarny z Kajasówki do Grojca tylko w początkowej części biegnie tak, jak opisano w przewodniku. Mniej więcej w miejscowości Duchowna szlak zmienia dawny przebieg i trzeba jechać wg starej mapy (np tej z przewodnika) lub wypatrywać zamalowanych znaków czarnego szlaku. Od drogi Kraków - Oświęcim dawnym czarnych szlakiem biegnie pomarańczowy szlak rowerowy, który doprowadza nas do leśniczówki Wrzosy. Od tego miejsce zamiast czarnym szlakiem jedziemy zielonym szlakiem rowerowym. Jeżeli chcemy się trzymać trasy opisanej w przewodniku, to w miejscowości Grojec (w przewodniku 35.3 km wycieczki) należy skręcić faktycznie w lewo i jechać jakieś 500 m. po czym skręcić w prawo dobrze utwardzoną polną drogę, minąć z lewej strony domek, z ogrodzeniem z gotowych betonowych elementów a po dojechaniu do drogi na grzebiecie skręcić w prawo, a po 100 m w lewo w drogę biegnącą parowem. Po dojechaniu do asfaltowego placyka (na którym podczas wycieczki spotkałem radiowóz drogówki i polcjantów z raderem), skręcamy z lewo i zaczynamy podjazd. Za remizą pojawią się znaki żółtego szlaku pieszego.

     Również nie ma już zielonego szlaku spod zamku "Tenczyn" do Nielepic i dalej. Należy jechać zielonym szlakiem rowerowym, a następnie przy leśniczówce "Kopce" zmienić kolor szlakku na czerwony. Doprowadzi on nas do Bukowej góry. Tu pojawia się zielony szlak łącznikówy do Nielepic, skąd do Rudawy już li-tylko zjazd "wąskim betonowych chodniczkiem". Ale uwaga - na kilkumetrowym odcinku zamiast chodniczka są schody ;-)

     Bardzo polecam tą trasę. Początkujący powinni przeznaczyć na jej pokonanie cały dzień. Natomiast "sportofcy" mogą potraktować ją jako trasę treningową ;-) Do zobaczenia na szlaku!

IMG_6871.JPG IMG_6873.JPG IMG_6878.JPG IMG_6899.JPG
IMG_6906.JPG IMG_6909.JPG IMG_6965_panorama_06.jpg IMG_6981.JPG
IMG_7006_panorama_09.jpg IMG_7032_panorama_10.jpg IMG_7054.JPG IMG_7055_panorama_12.jpg
IMG_7070.JPG IMG_7073.JPG IMG_7092_panorama_14.jpg IMG_7105_panorama_15.jpg
IMG_7112.JPG IMG_7117.JPG mapa.jpg wykres_1.jpg
wykres_2.jpg wykres_3.jpg    
Galerię stworzono przy pomocy
Web Page Creator 3.3
Książka gości © -=[zieluk]=- 2013 Zdjęcia robiono aparatem
cyfrowym Canon A70